بررسی موتور دایرکت درایو (Direct Drive) در ماشین لباس شویی های جدید ال جی 

اصلی ترین قطعه در ماشین های لباسشویی، موتور آن می باشد و در واقع قطعه ای است که دستگاه را راه اندازی می کند. موتورهایی که در ماشین های لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد در انواع متفاوتی بوده و هر یک دارای مکانیسم عمل مختلفی می باشند. همچنین خرید ماشین لباس شویی ال جی، در حال حاضر انتخاب بسیاری از افرادی است که به دنبال خرید یک لباسشویی باکیفیت و در عین حال به صرفه هستند، اگر شما نیز از آن دست افرادی هستید که برای انتخاب لباسشویی متناسب با نیازهایتان به دنبال دریافت راهنمایی هستید با ما همراه باشید که در این مطلب قصد داریم تا به آشنایی با انواع و بهترین موتور ماشین لباس شویی ال جی بپردازیم.


فهرست مطالب


معرفی انواع موتور ماشین لباس شویی

اگر برای خرید ماشین لباس شویی به فروشگاه هایی لوازم خانگی مراجعه کرده باشید، حتما مشاهده کرده اید که فروشندگان انواع موتورهایی که در لباس شویی های مختلف به کار رفته است به شما معرفی می کنند.اما تفاوت این موتورها چیست و چه تاثیری در شست و شوی لباس ها دارند؟ موتورها دارای قدرت های متنوعی بوده و هر چه میزان این قدرت بالاتر باشد، چرخه شست و شو بهتر انجام می گیرد. داشتن اطلاعات کافی در رابطه با موتور ماشین لباسشویی می تواند انتخاب بهتری برای شما به دنبال داشته باشد. جهت آشنایی با انواع موتور ماشین لباس شویی ادامه مطلب را تا انتها دنبال نمایید.

1. موتور معمولی تسمه ای

موتور معمولی تسمه ای؛ قدیمی ترین موتور لباس شویی: به این نوع از موتورها، موتورهای زغالی نیز گفته می شود و آن را از قدیمی ترین انواع موتورهای به کار رفته در ماشین های لباسشویی می دانند. میزان سر و صدایی که موتورهای تسمه ای ایجاد می کنند بسیار زیاد بوده و این مشکل باعث شده تا امروزه کمتر از این نوع از موتورها استفاده گردد.

انواع موتور

در ماشین های لباس شویی قدیمی که لرزش زیادی وجود داشت از موتورهای تسمه ای استفاده می شد و این امر طراحان را به فکر ساخت موتوری انداخت که فاقد صدا و لرزش در حین کار کردن دستگاه باشد. این موتورها به دلیل ساختار ساده ای که دارند از قیمت کمی برخوردار می باشند اما به دلیل قدیمی بودنشان ارزش خرید ندارند.

این غذا رو هم بپزید!  راهنمای خرید تلویزیون سامسونگ + قابلیت Object Tracking Sound یا OTS در تلویزیون سامسونگ چیست؟

اگر ماشین لباسشویی شما دارای موتور معمولی یا تسمه ای می باشد، در صورت خرابی آن می توان موتور آن را به راحتی تعمیر و تعویض نمود و دلیل این امر عدم پیچیدگی ساختار آنها می باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی سامسونگ را بخوانید.

2. موتورهای بدون تسمه یا دیجیتال

موتورهای بدون تسمه یا دیجیتال؛ موتورهایی رایج در لباسشویی : پس از این که موتور ماشین لباس شویی تسمه ای به دلیل صدا و لرزش های زیادی که ایجاد می کردند، با حجم زیادی از اعتراضات مواجه شدند، موتورهای بدون تسمه که به آنها موتور دیجیتال نیز گفته می شود تولید و در ماشین های لباسشویی مورد استفاده قرار گرفت. این موتورها صدا و لرزش زیادی را در هنگام کار کردن دستگاه ایجاد نکرده و این باعث آرامش خاطر ساکنین ساختمان گردیده است.

ساختار موتورهای دیجیتال شامل یک برد الکترونیکی می باشد که موتور با استفاده از آن راه اندازی می گردد. بردهای الکترونیکی که در موتورهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند بسته به نوع ماشین لباسشویی متفاوت بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند.

ظرفیت موتورهای بدون تسمه نسبت به موتورهای تسمه ایی بسیار بیشتر بوده و مصرف انرژی در آنها کمتر می باشد.با حذف تسمه در موتورهای لباسشویی، راندمان تا حد زیادی بالاتر رفته و احتمال خرابی در آنها بسیار کاهش یافته است.

3. موتور دایرکت درایو

جدیدترین موتور در ماشین لباس شویی : یکی از جدیدترین انواع موتور ماشین های لباسشویی ، موتورهای دایرکت درایو می باشند که در آنها جریان برق به صورت مستقیم می باشد. یک برد الکترونیکی یا درایور در این نوع از موتورها وجود دارد که برای راه اندازی آنها مورد نیاز می باشد. موتورهای دایرکت درایو که به آنها موتورهای گیربکسی نیز گفته می شود از انواع موتورهای بدون تسمه یا دیجیتال می باشند که بر خلاف نامشان، هیچ گونه گیربکسی در آنها به کار نرفته است.

این غذا رو هم بپزید!  راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بوش + معرفی ویژگی های برتر ظرفشویی بوش نسبت به سایر برندها

موتور اینورتر دایرکت درایو چیست؟

اینورتر دایرکت درایو بدون تسمه است و برای راه ‌اندازی آن از برد الکترونیکی یا درایور استفاده می‌شود‌. این موتور مستقیما از طریق آهنربا به مرکز درام متصل می شود؛ و موتور، بدون تسمه و قرقره بار را به حرکت در می آورد. در این نوع موتور استفاده از گیربکس از بین می رود، در نتیجه قعطات کمتری در لباس شویی به کار برده می شود. بنابراین کارایی موتور افزایش می یابد و منجر به شستشویی آرام و بی صدا می شود.

موتور اینورتر دایرکت درایو

همچنین موتور دایرکت درایو به دلیل حذف تسمه، قرقره و گیربکس در آن به ایجاد صدا، کاهش لرزش و نویز کمک بسیار زیادی می کند. در نتیجه کارایی و طول عمر موتور Direct Drive در مقایسه با موتورهای تسمه ای بیشتر می باشد؛ واین موتورها کمتر از موتورهای دیگر خراب می شوند. از طرفی دیگر علاوه بر عملکرد بالا در مصرف برق و انرژی نسبت به موتورهای تسمه دار بسیار به صرفه می باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی ال جی را بخوانید.

مقایسه ی موتور دایرکت درایو با موتور های معمولی

همان طورکه در عکس بالا نیز می توانید مشاهده کنید موتور لباسشویی های تسمه ای از چهار بخش اصلی، مخزن یا درام لباسشویی، قرقره (pulley)، موتور و تسمه تشکیل شده است. از طرفی دیگر موتور ماشین لباسشویی های بدون تسمه (Direct Drive) شامل دو بخش اصلی، مخزن یا درام لباسشویی و موتور اینوتر دایرکت درایو می باشد. ماشین لباسشویی های دایرکت درایو عملکرد بهتری در مقایسه با لباسشویی های معمولی دارند. موتور های Direct Drive ساکت تر، کارآمد و با دوام هستند. اما در ماشین لباس شویی های معمولی درام به کمک قرقره و تسمه (کمربند) به موتور متصل می شود.

موتور لباس شویی ال جی

اگر چه این سیستم کامل می باشد اما در مقایسه با دایرکت درایو کارآمد و قابل اعتماد نیست. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لباسشویی ال جی هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های سامسونگ آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون سامسونگ را بخوانید.

این غذا رو هم بپزید!  مقایسه تلویزیون شیائومی با ال جی برای خرید بهتر

مزایای استفاده از موتور Direct Drive inverter

 • کاهش میزان اصطکاک
 • صرفه جویی در مصرف برق
 • عملکرد و طول عمر بالای موتور
 • قطعات کمتر به معنی لرزش و صدای کمتر
 • کاهش ساییدگی و پارگی به دلیل نبود قرقره و تسمه (کمربند)
 • کاهش هزینه های ناشی از خرابی موتور به دلیل حذف قرقره، تسمه (کمربند) و گیربکس

معایب موتورهای Direct Drive inverter

به طور کلی اگر بخواهیم معایب موتورهای اینورتر دایرکت درایو را بیان کنیم این اطمینان را به کاربر می دهیم که موتورهای Direct Drive هیچ معایبی ندارند. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در صورت بروز نقص فنی در این نوع موتور باید هزینه های بالایی را صرف تعمیر کنید. در حالی که برای تعمیر لباس شویی های تسمه دار (معمولی) نیازی به هزینه های بالا نیست.

اما این را نیز بدانید به دلیل کیفیت و دوام بالا، لرزش و سر و صدای پایین احتمال خرابی در لباسشویی های دایرکت درایو بسیار کم می باشد؛ پس با خیال آسوده می توانید یک عمر از لباسشویی های دایرکت درایو استفاده کنید.

ویژگی های موتور دایرکت درایو در ماشین لباس شویی چیست؟

به طور کلی، می توانید موارد زیر را از یک موتور دایرکت درایو انتظار داشته باشید:

 • عملکرد آرامتر و لرزش کمتر
 • ضمانت قطعات سازنده روی موتور
 • قطعات روی موتور دایرکت درایو ماندگاری بیشتری دارند
 • رایج ترین نقاط خرابی در این موتورها مانند تسمه و سیستم انتقال قدرت حذف شده اند
 • اندازه بزرگتر مخزن لباسشویی
 • سرعت چرخش نهایی یا RPM بیشتر که باعث می شود لباس های شما زمان کمتری را در خشک کن بگذرانند
 • به طور بالقوه عملکرد بهتری در حالت تعادل دارند (اگرچه همیشه باید سعی کنید از بارهای بیش از حد و نامتعادل جلوگیری کنید)
این غذا رو هم بپزید!  مقایسه ماشین ظرفشویی سامسونگ و ال جی در سال 2022 + بررسی تفاوت ماشین ظرفشویی ال جی و سامسونگ از نظر عملکرد، سطح سر و صدا و Wi-Fi

از معایبی که بسیاری از افراد برای این نوع از موتور ماشین لباس شویی ذکر می کنند این است که در صورت بروز تعمیرات نیاز به هزینه بالاتری نسبت به موتورهای تسمه ای دارند. اما نکته ای که در استفاده از موتورهای دایرکت درایو وجود دارد این است که نیاز به تعمیرات در آنها به ندرت اتفاق می افتد و به همین دلیل نسبت به موتورهای معمولی صرفه اقتصادی دارند.

بسیاری از تولیدکنندگان ضمانت بیشتری را روی موتور ارائه می دهند. برای پایین نگه داشتن هزینه های تعمیرات تا حد ممکن، خدمات گارانتی را از فروشگاه لوازم خانگی محلی خود با تکنسین های آموزش دیده کارخانه توصیه می کنیم.امروزه انواع برندهای معتبر ماشین لباس شویی داخلی و خارجی مانند ال جی و سامسونگ از موتورهای دایرکت درایو در ساختار خود استفاده می کنند و این یک مزیت برای این دستگاه ها به شمار می رود.

ساختار موتوردایرکت درایو

موتور ماشین لباس شویی دایرکت درایو  شامل یک استاتور دارای یک قسمت سیم پیچ با سیم های پیچیده شده بر روی آن، یک روتور دارای یک دیواره جانبی و یک دیواره عقب با یک سوراخ عبور از یک مرکز، و عبور اتصال از سوراخ های اطراف، واشر حلقوی در تماس نزدیک با دیواره عقب روتور و ثابت شده در آن، واشر حلقوی دارای عبور اتصال از سوراخ های سطح آن  که با عبور اتصال از سوراخ های دیواره عقب روتور مطابقت دارد.

اتصال دهنده رزین دارای حالت لرزش متفاوت از شافت شستشو که به طور ثابت در قسمت داخلی دیواره عقب روتور برای حمایت از شافت شستشو محکم شده است، اتصال دارای عبور چفت از سوراخ ها مطابق با عبور چفت و بست از سوراخ های اطراف، مهره ها برای نگه داشتن اتصال دهنده، روتور و واشری که به پیچ و مهره ها بسته می شوند، می باشد.

این غذا رو هم بپزید!  بررسی نکات مهم در خرید یخچال فریزر ساید بای ساید + بررسی ویژگی ها

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع موتور ماشین لباس شویی آشنا شدید. همچنین از ویژگی های موتور اینورتر دایرکت لباس شویی ال جی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

ماشین لباسشویی “تسمه ای” بهتر است یا “گیربکسی” ؟

ماشین لباسشویی گیربکسی بهتر میباشد. زیرا صدا و استهلاک کمتری دارد و نسبت به دستگاه های دستمه ای تمیزتر االبسه ها را میشوید.

Quad Wash در ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

Quad Wash در واقع بازوهای چند حرکتی شستشو است. زمانی که آبفشان کف دستگاه نیز عمل می‌کند.دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی Quad Wash دارای چهار بازوی آبفشان هستند که در هر دو جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخند؛ به طوری که پاشش آب در تمامی زوایا انجام می‌شود و در منافذ بین ظروف نفوذ می‌کند تا بهترین نتیجه‌ی شستشو را داشته باشد.همچنین دو بازو از چهار بازو، به طور مجزا، چرخشی در حدود ۱۲۰درجه را دارد که این عامل، باعث پوشش کامل سیستم شستشو در تمامی زوایا در مقایسه با ظرفشویی‌های متداول می‌شود.

پیشنهاد ما به شما

تلویزیون شیائومی و ال جی

مقایسه تلویزیون شیائومی با ال جی برای خرید بهتر

کسب اطلاعات از فناوری و امکانات یک تلویزیون می‌تواند کمک بسیاری در انتخاب و خرید …

دیدگاهتان را بنویسید