دسر دیگچه مشهدی

دیگچه مشهدی چیست؟آموزش طرز تهیه دیگچه مشهدی مرحله به مرحله ساده و دو رنگ + نکات و فوت و فن های طرز تهیه دیگچه مشهدی

دیگچه از جمله مشهورترین و محبوب‌ترین دسرهای ایرانی با ریشه مشهدی که جزو غذاهای ماه رمضانی مشهد هم محسوب می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله غذاهای محلی مشهد رابخوانید. دسر دیگچه مشهدی یک دسر مقوی با پایه برنج است که هم با زعفران به صورت تک رنگ تهیه می‌شود و هم به صورت دو رنگ و سه رنگ. طرز تهیه دیگچه مشهدی بسیار خوشمزه و نکات مهم طرز تهیه دیگچه را در این مقاله بخوانید.


فهرست مطالب


دیگچه مشهدی چیست؟

غذای دیگچه که معمولا مثل شله مشهدی در ماه‌های رمضان و محرم و صفر پای ثابت نذری‌ها و وعده سحری و افطاری است. در سایر ایام سال هم برای مناسبت‌های مختلف و نیز دسر مهمانی طرفداران خودش را دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله شفته کوفته سماق کاشان را بخوانید.

طرز تهیه دسر دیگچه مشهدی

طرز تهیه‌ی دیگچه مشهدی را در اینجا مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم.

طرز تهیه دسر دیگچه مشهدی

مواد لازم برای دیگچه ۶ نفر:

 • برنج نیم دانه ایرانی: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • گلاب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • شیر: ۲ کیلوگرم
 • شکر: ۱ و ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره: ۲ قاشق غذاخوری
 • آب: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • خامه صبحانه: ½ از یک بسته
 • زعفران دم کرده غلیظ: به مقدار دلخواه
 • هل: ۱ قاشق چایخوری

مراحل آموزش پخت دسر دیگچه مشهدی:

مرحله اول؛ پختن برنج در دسر دیگچه

تهیه غذای دیگچه در واقع به نوعی شبیه تهیه شیر برنج است. با این تفاوت که غلظت دیگچه از شیر برنج بیشتر است. برخی به دیگچه زعفران هم استفاده می‌کنند یا آن را به صورت دو رنگ زعفرانی و سفید درست می‌کنند که در مجموع سلیقه‌ای است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله غذاهای محلی بوشهر را بخوانید.

این غذا رو هم بپزید!  دستور پخت کوفته ماهی اصیل جنوبی + فوت و فن‌های طلایی پخت کوفته ماهی

برای درست کردن دیگچه مشهدی ابتدا برنج را به مدت ۲ الی سه ساعت خیس کنید. سپس برنج را با ۲ یا سه لیوان آب و بدون روغن و نمک بپزید. آب برنج کاملاً باید کشیده شود پس درب قابلمه را باز بگذارید.

مرحله دوم؛ اضافه کردن شیر به برنج

در دومین مرحله از درست کردن دیگچه بسیار خوشمزه باید نیمی از شیر را به برنج پخته شده اضافه کنید. باز هم اجازه دهید برنج با شیر خوب بپزد و شیر کاملاً به خورد برنج برود.
برنج باید کاملاً شفته شود. وقتی شیر کاملاً به خورد برنج رفت باقی مانده شیر را هم اضافه کنید. صبر کنید شیر به خورد برنج برود. هر چه مقدار شیر بیشتر باشد بهتر است چون در پایان بافت دیگچه ژله‌ای و لرزان می‌شود.

مرحله سوم؛ اضافه کردن شکر، گلاب و زعفران در طرز تهیه دیگچه

اضافه کردن شکر، گلاب و زعفران در طرز تهیه دیگچه

در این مرحله از طرز تهیه دیگچه باید شکر را اضافه کنید و حسابی برنج را هم بزنید تا روی شعله ملایم گاز شکر با برنج مخلوط شود. سپس زعفران، هل و گلاب را هم اضافه کنید و دوباره هم بزنید.زعفران باید غلیظ باشد. اگر عطر گلاب را هم نمی‌پسندید می‌توانید آن را حذف کنید.

مرحله چهارم؛ اضافه کردن کره و خامه به دیگچه

در مرحله آخر از طرز تهیه دیگچه مشهدی نوبت اضافه کردن کره و خامه است.باز هم برنج را داخل قابلمه هم بزنید تا کره و خامه به خوردش بروند. در این مدت مدام دیگچه را هم بزنید که ته نگیرد.

مقدار سفتی یا شلی دیگچه سلیقه‌ای است. ولی وقتی دیگچه به غلظتی شبیه شیر برنج رسید، روی شعله بسیار ملایم گاز به مدت ۳۰ دقیقه دیگچه را دم کنید.

این غذا رو هم بپزید!  طرز تهیه غذاهای محلی شیرازی خوشمزه برای شما

طرز تهیه دسر دیگچه مشهدی دو رنگ

در اینجا طرز تهیه دیگچه مشهدی دور نگ را به شما خواهیم گفت.در طرز تهیه دیگچه مشهدی دو رنگ باید دیگچه را قبل از اضافه کردن زعفران در دو قابلمه جداگانه نصف کنید، روی نیمی زعفران بریزید و نیمی دیگر را سفید نگه دارید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کوفته ماهی اصیل جنوبی را بخوانید.بعد از آماده شدن به صورت دلخواه دو رنگ را در قالب یا پیاله بریزید. یک روش دیگر هم این است که هر دو رنگ را در یک قابلمه دم کنید.

طرز تهیه دسر دیگچه مشهدی دو رنگ

مقداری از مواد دیگچه را جدا کنید و با زعفران مخلوط کنید و دوباره روی باقی‌مانده دیگچه در قابلمه بریزید و آن را دم کنید. در این طرز تهیه می‌توانید برای طرز تهیه دیگچه نذری استفاده کنید.

بررسی انواع روش های سرو کردن دیگچه مشهدی

دسر دیگچه مشهدی قالبی

یک روش دیگر هم این است که دیگچه را بعد از دم کشیدن در قالب‌ یا کاسه‌های کوچک بریزید و اجازه دهید در همان قالب یا پیاله سرد شود. قبل از ریختن دیگچه کف قالب را چرب کنید.در نهایت نیز می توانید به آرامی قالب را برگردانید. سپس روی هر دیگچه را با انواع مغزها، دارچین، گل محمدی و پودر نارگیل تزئین کنید.

دیگچه مشهدی ته دیگی

روش دیگری که می‌توانید دیگچه مشهدی را سرو کنید، این است که دیگچه را برای مدت زمان بیشتری روی شعله گاز قرار دهید. برای این کار باید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بیشتر آن را روی شعله ملایم بگذارید تا ته دیگ آن طلایی رنگ شود.

این غذا رو هم بپزید!  غذای محلی آذربایجانی

برای درست کردن دیگچه مشهدی ته دیگی باید درب قابلمه را همراه با دم کنی روی آن قرار دهید و شعله گاز را کم کنید تا دیگچه به آرامی دم بکشد. سپس باید شعله گاز را خاموش کنید و کمی صبر کنید تا دیگچه خنک شود.

در نهایت می‌توانید دیگچه را به آرامی و به صورت قالبی برگردانید. سپس روی آن را با انواع مغزها و پودر نارگیل و یا تکه‌های شکلات تزئین کنید.

دسر دیگچه مشهدی تکه‌ای

بعد از پخت دیگچه مشهدی آن را در یک سینی متوسط یا یک ظرف مناسب با عمق مناسب بریزید و به مدت ۱۲ ساعت (شب تا صبح) در دمای اتاق نگهدارید تا دیگچه خنک شود و خودش را بگیرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله شیرینی های استان گیلان رابخوانید.

 تکه ای

بعد از خنک شدن دیگچه آن را با یک چاقوی تیز برش بزنید. در صورت تمایل روی آن را با دارچین، پودر نارگیل، مغز پسته، گل محمدی، مغز بادام و … تزیین و سرو کنید.

دیگچه مشهدی ته دیگی در فر

برای درست کردن دیگچه مشهدی ته دیگی در فر می توانید بعد از آماده شدن دیگچه یک قالب را چرب کنید. سپس مواد دیگچه را داخل قالب چرب شده بریزید. روی قالب را با فویل بپوشانید و برای اینکه به خوبی دم بکشد با کمک یک چاقوی تیز چند سوراخ کوچک روی آن ایجاد کنید.

در نهایت قالب دیگچه را برای حدود ۴۵ دقیقه در فر قرار دهید. توجه داشته باشید که حتماً در ۱۵ دقیقه آخر فویل را بردارید تا سطح دیگچه نیز خشک شود. برای اینکه دیگچه راحت تر از قالب خارج شود، می توانید آن را برای چند ثانیه در آب سرد قرار دهید و سپس به راحتی روی دیس یا ظرف مناسب برگردانید.

این غذا رو هم بپزید!  طرز تهیه شامی رودباری اصیل لذیذ و مجلسی با روغن زیتون و گوشت چرخ کرده

نکات و فوت و فن های طرز تهیه دسر دیگچه مشهدی چیست؟

 • در طرز تهیه دیگچه مشهدی بهتر است در مقدار شیر صرفه جویی نکنید تا بافت دیگچه شما سفت‌تر شود.
 • در صورتی که برای درست کردن دیگچه مشهدی از شیر پرچرب یا محلی استفاده کنید، طعم دیگچه شما لذیذتر خواهد شد.
 • در طرز تهیه اصیل دیگچه مشهدی از خامه استفاده نمی‌شود، اما شما می‌توانید برای خوشمزه‌تر شدن طعم دیگچه مقداری خامه صبحانه نیز به آن اضافه کنید.
 • مقدار شکر مورد استفاده در دیگچه کاملاً سلیقه‌ای است. شما می‌توانید دیگچه را بنا به علاقه خودتان خیلی شیرین و یا کاملاً کم شیرین درست کنید.
 • اگر دوست دارید دیگچه ته دیگی درست کنید و آن را به صورت قالبی از قابلمه خارج کنید، بهتر است حتماً از یک قابلمه نچسب استفاده نمایید.
نکات و فوت و فن ها
 • دیگچه یک دسر فوق‌العاده معروف و محبوب در مشهد است که معمولاً آن را برای سفره‌های سحری، افطار و غذاهای نذری‌ محرم آماده می‌کنند.
 • در مشهد خیلی از افراد دیگچه را همراه با مربا سرو می‌کنند.
 • در طرز تهیه دیگچه مشهدی باید مواد را مدام هم بزنید تا ته نگیرد و شعله گاز را حتماً روی حرارت ملایم تنظیم کنید.
 • در زمان پخت دیگچه مشهدی هر کجا احساس کردید، دسر در حال ته گرفتن است، می‌توانید یک لیوان شیر به آن اضافه کنید. اما توجه داشته باشید که کمی ته گرفتن در طرز تهیه دیگچه مشهدی کاملاً طبیعی است. تنها سعی کنید مواد را خوب هم بزنید و در صورتی که ته گرفت به هیچ عنوان ته دیگ را نکنید تا تکه‌های ته گرفته داخل دیگچه پخش نشود.
 • بعد از درست کردن دیگچه مشهدی آن را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملاً خودش را بگیرد. سپس می‌توانید از این دسر خوشمزه میل کنید.
این غذا رو هم بپزید!  معرفی۱۲ مورد از خوشمزه‌ترین غذاهای گیلانی که حتما باید امتحان‌شان کنید + بررسی خواص آنها

سخن پایانی

شما دراین مقاله با دیگچه و طرز تهیه ی دسر دیگچه آشنا شدید.همچنین از نکات و فوت و فن های طرز تهیه ی دسر دیگچه آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

در تهیه دیگچه مشهدی از چه نوع برنجی استفاده می‌کنیم؟

برای درست کردن دیگچه مشهدی بهتر است از برنج نیم دانه ایرانی استفاده کنید تا عطر و طعم دسر شما خوشمزه‌تر شود.

چطور دیگچه مشهدی را برای محرم خوشمزه بپزیم؟

یگچه یکی از دسرهای ایرانی است که به تناسب درمناسبت های مذهبی هم به عنوان نذری تهیه می‌شود. شما می توانید به دلخواه خودتان از شیر بیشتری برای تهیه این دسر استفاده کنید زیرا حالت ژله ای و لرزان بیشتری به این دسر می دهد.
1- با توجه به میل و ذائقه خود از شکر کمتر یا بیشتر و به جای کره می توانید از روغن های معمولی استفاده کنید.
2- استفاده از پودر هل و زعفران در این دسر اختیاری است.
3- بهتراست از قابلمه نچسب استفاده کنید تا موقع برش و زیر و رو کردن دسر راحت باشید.
4- بعد از دم کشیدن دیگچه کمی به آن زمان بدهید تا خنک تر و راحت تر از قالب جدا شود.
5- به جای استفاده از قابلمه معمولی، از قالب های نسوز برای این دسر استفاده کنید. البته باید کف آن را حتما چرب کنید و بعد در فر قرار دهید.

پیشنهاد ما به شما

غذای محلی آذربایجانی

اکثر شهرهای ایران غذاهای محلی مربوط به خود را دارند و گاهی اوقات این غذاها …

دیدگاهتان را بنویسید